­ טיפ מספר 2 למבחן אמיר/ם
contact@ptor.co.il 077-9555577 053-2001215 כניסה למנויים הרשמה

Ptor
כניסה
הרשמה אודותינו מבחן אמירנט מבחן אמיר מבחן אמירם פסיכומטרי מבחנים לדוגמא צור קשר

טיפ מספר 2: שאלות ניסוח מחדש

 

בטיפ הקודם דיברנו על לימוד אוצר מילים. הפעם נעסוק בסוג שאלות מיוחד שמופיע במבחנים אמיר ואמירם – שאלות ניסוח מחדש.

 

בכל שאלה מופיע משפט. בתשובות מופיעות ארבע אפשרויות לנסח מחדש את הרעיון העיקרי של אותו משפט במילים אחרות. בכל שאלה, עלינו לבחור באפשרות המבטאת בצורה הטובה ביותר את המשמעות של המשפט המקורי.

 

דוגמא (לפי שאלה שפרסם המרכז הארצי):

 

Macular degeneration is the leading cause of adult blindness.

 

(1) Adult blindness is most commonly caused by macular degeneration.

(2) Adult blindness sometimes leads to macular degeneration.

(3) Macular degeneration is a chronic disease causing adult blindness.

(4) Macular degeneration is thought to be cause of adult blindness.

 

בשאלות ניסוח מחדש נבדוק תמיד: "מי עשה מה?". כלומר, מי במשפט מבצע את הפעולה? מה גורם למה? בשאלה הזאת Macular degeneration הוא הגורם לעיוורון במבוגרים (adult blindness). גם אם איננו מכירים את הביטוי Macular degeneration אפשר עדיין לפתור את השאלה. לא תמיד נכיר את כל המילים בשאלה וזה בסדר. העיקר הוא להבין שהביטוי הזה הוא הגורם לעיוורון, ולא סתם גורם, אלא הגורם המוביל (leading cause).

 

תשובה (1): בתשובה זו נמסר ש: עיוורון במבוגרים נגרם לרוב (most commonly) על ידי macular degeneration. המידע תואם בדיוק למידע שבשאלה. זו התשובה הנכונה.

תשובה (2): בתשובה זו נמסר ש: עיוורון במבוגרים לפעמים מוביל ל-macular degeneration. בתשובה זו הסדר התהפך, העיוורון הוא הגורם ל-macular degeneration. התשובה נפסלת. זאת הסיבה שחשוב לשים לב "מי עשה מה?".

תשובה (3): בתשובה זו נמסר ש: macular degeneration היא מחלה כרונית שגורמת לעיוורון במבוגרים. כאן, אנחנו רוצים להדגיש דבר חשוב: אסור להוסיף מידע בתשובות. במשפט השאלה לא נמסר ש-macular degeneration היא מחלה כרונית. כאשר אנו נתקלים במידע נוסף שלא הופיע בשאלה נפסול מייד את התשובה.

תשובה (4): בתשובה זו נמסר ש: macular degeneration נחשבת כגורם לעיוורון במבוגרים. חשוב לשים לב למילה thought (נחשב ל-) המציינת דעה. בשאלה לא אמרו שהיא נחשבת לגורם או שמאמינים שהיא הגורם. בשאלה ציינו עובדה מוחלטת: macular degeneration היא הגורם המוביל. לכן, התשובה נפסלת. בשאלות ניסוח מחדש נבחין בין עובדה ודעה. אם בשאלה מציינים עובדה, נוכל לפסול מייד תשובה המציינת דעה.

 

תרגום השאלה: ניוון מקולרי הוא הגורם המוביל לעיוורון במבוגרים.

 

לסיכום: דיברנו על 3 טכניקות שיעזרו לנו לפתור שאלות ניסוח מחדש:

  • "מי עשה מה?"
  • אסור להוסיף מידע
  • נבחין בין עובדה לדעה

 

כבר נרשמתם למבחן? קראו עכשיו על תהליך ההרשמה:

הרשמה למבחן אמיר

הרשמה למבחן אמירם